Treść artykułu

Grzegorz Kasdepke w Jabłonnie

Akcja „Wędrujące Czytanie”  – wakacyjna  Inicjatywa Powiatowej Instytucji Kultury

  Dzieci z „Bajkowego Domu” w Jabłonnie oraz młodzi uczestnicy „Wakacji z OSiRem” wzięli udział w spotkaniu autorskim z Grzegorzem Kasdepke, jednym z najbardziej znanych pisarzy w Polsce, które odbyło się 13 lipca 2021r. Jednak nie w plenerze, jak planowano, ale z powodu pogody w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Jabłonnie. Gości przywitała P. Ewa Listkowska, dyrektor Powiatowej Instytucji Kultury, z inicjatywy której odbywa się na terenie powiatu legionowskiego akcja „Wędrujące Czytanie” oraz Barbara Postrożna, dyrektor  Gminnego Centrum Kultury i  Anna Czachorowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie. Spotkanie z autorem moderowała Pani Monika Mikulska, pracownik PIK.

Z rozmowy dowiedzieliśmy się, że autor swoje pierwsze utwory (wiersze) pisał już w wieku 14 lat, ale zaniechał tego. Zdecydowanie  wolał pisać prozę. Debiutem była wydana w 1995 r. książka pod tytułem „Miasteczko misiów”.  W roku 2001 wydał „Kacperiadę”, która stała się Dziecięcym Bestsellerem Roku 2001 i za którą otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. „Kacperiada” napisana była  dla  syna Kacpra.  Grzegorz Kasdepke posiada rzadki i cenny dar pisania niezwykłych historii, które z zapałem czytają najmłodsi. Jest laureatem licznych nagród literackich i dziennikarskich (przez wiele lat był redaktorem naczelnym magazynu dla dzieci „Świerszczyk”) m.in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, Kawaler Orderu Uśmiechu.
Dzieci zadawały mnóstwo pytań, na które autor odpowiadał z dużą dozą dowcipu. W czasie spotkania odbył się także quiz przygotowany przez pracowników GBP, dotyczący książek z serii opowiadań o detektywie Pozytywce. Okazuje się, że nasi młodzi mieszkańcy Gminy Jabłonna doskonale znają twórczość Grzegorza Kasdepke. Do rąk dzieci trafiły przygotowane przez pracowników GBP „słodkie myszki” wypełnione cukierkami, wykonane zgodnie z instrukcją w książce „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu” Były też inne nagrody w postaci samochodzików, pierścionków dla dziewczynek, ozdobnych temperówek i ołówków. Wszystkie zrobione ręcznie i zakupione suweniry znalazły swoich odbiorców. Radość była obopólna. Potem była długa kolejka po autograf, pamiątkowe zdjęcia i niekończące się rozmowy. Dziękujemy PIK za tak piękną i pożyteczną  Inicjatywę, Autorowi za udział w wydarzeniu „Wędrujące Czytanie”, a Dzieciom (i ich Opiekunom)  naszej wspaniałej publiczności za przybycie i tak bardzo aktywny udział w spotkaniu.

Anna Czachorowska
GBP w Jabłonnie