Tydzień Bibliotek 2017

"Tydzień Bibliotek" - relacja


Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy koncertem Marka Majewskiego pt.: „Że Tobie się jeszcze chce”.

8 maja o godzinie 16.30 w Sali Widowiskowej Domu Ogrodnika w Jabłonnie miała miejsce inauguracja tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Naszym pierwszym gościem był Marek Majewski, m.in. satyryk i kompozytor. Autorski koncert pt.: „Że Tobie się jeszcze chce” został bardzo pozytywnie odebrany przez jabłonowską publiczność. Osobowość artysty, jego repertuar i wspaniała atmosfera sprawiły, że spotkanie to zostanie na długo w naszej pamięci.

Marek Majewski (ur. 1952 w Warszawie) – polski autor, kompozytor, poeta, satyryk i felietonista. Jest scenarzystą i reżyserem licznych programów estradowych, telewizyjnychi radiowych, m.in. własnego programu telewizyjnego Kabaretowa Lista Przebojów.

  

"Tydzień Bibliotek" w Jabłonnie - relacja (format PDF)


9 maja miała miejsce akcja „Czytanie na dywanie”, w której przedszkolaki z Bajkowego Domu i uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonnie słuchali głośnego czytania. Naszym gościem był Marek Dąbrowski, legionowski satyryk i autor wierszy. Dzieci miały niecodzienną możliwość poznania utworów do tej pory niepublikowanych.

 

"Dziecięce czary" - Marek Dąbrowski

 

Trzeci dzień "Tygodnia Bibliotek". Dziś dla uczniów szkoły podstawowej w Jabłonnie i szkoły podstawowej w Chotomowie odbyły się dwa spektakle pt. "Wyobraźnia ukryta w bibliotekach". Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyjęły baśniowa opowieść o tym, jak dużo dobrego daje człowiekowi czytanie książek. Dziękujemy aktorom Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa za żywiołową grę.

Wyobraźnia czeka ukryta w bibliotekach

Wyobraźnia kreuje magiczny świat. Ale jak należy ją trenować? Oczywiście trzeba czytać dużo książek. Co się jednak stanie, gdy na całym świecie zostanie tylko jednak książka? Czy wyobraźnia przetrwa?

 Pewnego dnia mała dziewczynka – Zosia, staje się strażnikiem największego skarbu- Ostatniej Książki Świata. Pewnego dnia przenosi się do krainy, w której nikt nie wie co znaczy słowo „książka”. Na swojej drodze spotyka Tygryska, który nie zna takich pojęć jak „czytać” i „posiadać wyobraźnię”. Dziewczynka wraz z dziećmi próbuje mu to wytłumaczyć. Zwierzak zafascynowany nową wiedzą, wymyśli pewien podstęp…

 Do akcji włącza się Miś Kryspin (na co dzień pluszowy towarzysz Zosi ,teraz prawdziwy niedźwiedź) i prowadzi z Tygryskiem pojedynek na znajomość bajek.

 Czy to jest rzeczywistość, czy tylko sen?…

 Zobaczcie co was zaskoczy, gdy zamkniecie oczy.

 

 


 

 Czwarty dzień „Tygodnia Bibliotek” w jabłonowskiej bibliotece

   W dniu 11 maja (czwartek) w czwartym dniu Tygodnia Bibliotek w jabłonowskiej bibliotece z uczniami jabłonowskiej szkoły podstawowej (godzina 9:00) i uczniami szkoły podstawowej (godzina 10:30) spotkała się Pani Joanna Imienowska z Pracowni Filozoficznej EUREKA (Pracownia ta została nagrodzona nagrodą Słoneczniki 2016 za najbardziej rozwojową inicjatywę w Warszawie w kategorii Logika – Poranki Filozoficzne w Teatrze Polskim).

Temat warsztatów filozoficznych w dniu 11 maja - „Krzywdy doznać, czy krzywdę wyrządzić. Co gorsze?” Fragment książki Ireny Bukowskiej „Kacper w krainie filozofii” - Twoje oczy i moje oczy widzą niby to samo, ale inaczej. Co głowa, to rozum. Nie ma jednej prawdy. Ot i Co!        

W wesołej atmosferze, sprzyjającej wyrażaniu własnych myśli i sądów, dzieci starały się ułożyć definicję dobra oraz zła. Starały się odpowiedzieć na postawione pytanie, związane z tematem. Dyskutowano o tym co to znaczy być dobrym lub złym. Dzieci zastanawiały się, czy istnieje dobro, które jest dobre dla wszystkich, co to są wyrzuty sumienia i do czego z natury swej dąży człowiek. Dzieci wykazały się niezwykłą inteligencją. Ich tezy i hipotezy robiły wrażenie Rośnie nam nowe pokolenie filozofów!                                                                                                                                                                                                     

 

 

Piąty dzień "Tygodnia Bibliotek"

12 maja 2017 r. (piątek) - Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie zorganizowała dla uczniów Gimnazjum w Chotomowie spotkanie ze znanym podróżnikiem i pasjonatem ekstremalnych podróży – Arkadym Pawłem Fiedlerem. Spotkanie miało miejsce w sali widowiskowej Domu Kultury w Chotomowie.

Wnuk Arkadego Fiedlera, pisarza i podróżnika, miłośnik podróży samochodowych, producent filmów podróżniczych, fotograf, organizator projektu filmowo-podróżniczego „PoDrodze”.

 Projekt filmowo-podróżniczy „PoDrodze” obejmuje następujące wyprawy:
Maluchem wzdłuż granic polski (2009),
Maluchem przez Afrykę (2014),
Maluchem przez Azję (2016).

Książka „Maluchem przez Afrykę” miała swoją premierę w maju 2016 roku. Bohaterem ekstremalnej wycieczki po afrykańskich drogach, o której opowiadał nasz gość był „Maluch” - Fiat 126p. Jak twierdzi sam autor, żaden inny pojazd nie wytrzymałby takich trudów podróży. Szósty dzień "Tygodnia Bibliotek" to spotkanie z "Ciekawskim Georgem w Bibliotece". Dziś dla przedszkolaków w Jabłonnie i w Chotomowie odbyły się spotkania, które poprowadziła p. Anna Uszyńska z Wydawnictwa "Modo". Ciekawski George, bohater książek i filmów tym razem zachęca dzieci do odwiedzenia i korzystania  biblioteki.

Historia małpki została stworzona przez  małżeństwo Margaret i Hansa Rey ponad 70 lat temu i nadal lubiana jest przez małych czytelników.

 

  Free joomla themes