33 Wiersza ks. Jana Twardowskiego

W niedzielę 20 listopada 2005r. w kościele parafialnym w Jabłonnie odbyła się promocja tomiku poezji ks. Jana Twardowskiego.

"33 wiersze" to najnowszy tomik poetycki ks. Jana Twardowskiego. Wyboru dokonała Anna Czachorowska ? kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie, warszawska poetka i przyjaciółka ks. Jana, która specjalnie dla uczczenia 90 urodzin autora przygotowała wydanie osobiste i szczególne. Promocję książki poprzedziła Msza Św. w intencji zdrowia ks. Twardowskiego. Poniżej zamieszczamy recenzję tego wydarzenia kulturalnego autorstwa Barbary Hirsz:

"(...) Anna Czachorowska (...) Zebrała wiersze dotyczące posługi kapłańskiej i najintymniejsze rozmowy z Bogiem. W małym tomiku, zawierającym 33 wiersze, czyli tyle ile jest guzików w sutannie, podsumowała drogę życiową kapłana ? poety. Pokazała egzystencję autora "Zaufałem drodze", człowieka, który wędruje do Boga przez odczucie Jego cudowności i świętości oraz samoofiarowanie, w którym wielką rolę odgrywa pokora, pokuta, poczucie grzeszności i małości. I przede wszystkim w odczuciu wielkiej miłości do Boga, świata i ludzi.

Promocja książki odbyła się 20 listopada w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie. Zgromadzeni wzięli udział w mszy prowadzonej przez proboszcza Tadeusza Wasiluka, który mówił o problemach kapłaństwa i właśnie o osobie ks. Jana i jego życiu poświadczającym świętość posługi. Wplecione i recytowane w czasie mszy przez Krystynę Czubównę wiersze ? modlitwy Ks. Twardowskiego z pewnością dotarły do Boga.

Potem wystąpili artyści znani i lubiani oraz debiutanci. Krystyna Sulżycka wybrała na ten wieczór "Modlitwę" Okudżawy, litewskie pieśni, a zaśpiewana przez piosenkarkę "Bogurodzica" podkreśliła podniosły charakter spotkania. "Pastorałkę bezdrożną" do słów Józefa Barana zaprezentował Paweł Gnyś, który wyróżnił się w czasie Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Słuchacze nie mogli rozstać się z Krystyną Czubówną, która przeczytała jeszcze wiele wierszy ks. Twardowskiego niosących ludziom dobrą nowinę. "Barka" w wykonaniu Krystyny Sulżyckiej i kościelnego chóru zakończyła uroczystość.

Nie jest to pierwsze wydarzenie, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Promocji Polskiej Twórczości. Prezes Magdalena Ślusarska podkreśliła jednak wyjątkowe cechy publikacji. Tomik "33 wiersze" wydany przez Stowarzyszenie scharakteryzowała jako szczególne spotkanie dwójki poetów, którzy znają się i przyjaźnią od lat. Anna Czachorowska napisała dla ks. Twardowskiego jeden ze swoich wierszy ? ksiądz nie tai życzliwej opinii o jej twórczości. Oboje połączyła miłość, wiara, nadzieja.

Książeczka ukazała się dzięki życzliwym mecenasom kultury, jakimi są Proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polski oraz Wójt Gminy Jabłonna. I jest wyśmienitym darem na nadchodzące święta, tym bardziej, iż ks. Twardowski zostawił tam swój autograf i błogosławieństwo dla czytelników wierszy."