Wieczór poezji Karola Wojtyły

W dniu 18 maja 2005 r. o godz. 18.00 w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie odbyło się spotkanie z poezją Karola Wojtyły. Z poezją, która przybliżyła niezwykłą postać Ojca Świętego i skłoniła wszystkich obecnych do refleksji i zadumy.

Wiersze Karola Wojtyły recytowali znani polscy aktorzy: Wojciech Siemion, Maria Winiarska, Aleksandra Ford oraz młoda adeptka sztuki teatralnej ? Anna Czech.

Na zakończenie programu artyści wraz z publicznością odśpiewali ulubioną pieśń Papieża "Barkę' przy akompaniamencie pani Manueli Gleb ? Karpowskiej ? instruktorki GCKiS.

Scenografię ? zdjęcie Karola Wojtyły z okresu młodości, a zarazem okresu tworzenia Jego niezwykłej poezji oraz serce z 85-ciu świeczek) zaprojektowała pomysłodawczyni i organizatorka spotkania pani Anna Czachorowska.

Wieczór poetycki cieszył dużym zainteresowaniem. Na spotkanie z poezją przybyło około 160 osób, mimo złej pogody. Zostanie ono z pewnością na długo w pamięci uczestników, co potwierdzały ich reakcje: słowa wdzięczności i zadowolenia z udziału w spotkaniu.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że w dniu 21 maja 2005 r. (sobota) kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej pani Anna Czachorowska będzie podpisywać swoje książki na Międzynarodowych Targach Książki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (sektor C, stoisko Nr 330) pod patronatem Stowarzyszenia Promocji Polskiej Twórczości i Związku Literatów Polskich.

Poniżej cytujemy recenzję ze spotkania autorstwa pani Barbary Hirsz:

ZAWSZE O NIM

Są takie daty, kiedy wszyscy myślimy o Naszym Papieżu. Jedna z nich to 18 maja ? dzień urodzin. Z tej okazji w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie odbył się ??Wieczór poezji Karola Wojtyły?, na który zaprosili mieszkańców Grzegorz Przybyłowicz (dyrektor) i Anna Czachorowska (kierownik biblioteki). Bo choć nie tak dawno odszedł Ojciec Święty, to nie odszedł od nas całkiem. Zostawił nam w spuściźnie swoją poezję, dzieło geniusza myśli i serca ? żywe.

Ten wieczór przypominający biografię i dzieło Karola Wojtyły ? poety, aktora, papieża ? uświetnili swoją obecnością twórcy i artyści. Wiersze Wojtyły zaprezentowane przez Wojciecha Siemiona, Marię Winiarską, Aleksandrę Ford i Annę Czech przypomniały nam papieża, jakiego znamy. Tego, który wsłuchiwał się w mowę przyrody i skargę cierpiącego człowieka, starał się przeniknąć tajniki kreacji i .... przepisywał swoje ulubione wiersze, płatając figla przyszłym dziejopisom i uczonym interpretatorom. Tego, który o sprawach najważniejszych mówił po prostu. Ile się jednak skrywa głębi pod tymi prostymi słowami pokazał Wojciech Siemion w rewelacyjnej interpretacji Magnificat. Idąc za intencją poety aktor sięgnął do praźródła wszelkiego tworzenia ? do twórczości ludowej, do Biblii i liturgii kościelnej, którą przyszły papież nasiąkał od lat najwcześniejszych.

Są takie daty, kiedy mówimy o smutku związanym z odejściem Naszego Papieża. Wyrazem żalu jest wiersz, jaki napisała Anna Czachorowska, poetka i zarazem inicjatorka relacjonowanego spotkania. Ten maleńki utwór, który powstał pod wpływem metafizycznej chwili w sobotę 2 kwietnia, w momencie śmierci Ojca Świętego o 21,37 ? poprzez swój skrótowy i błyskawiczny charakter, poprzez katastroficzną stylistykę (autorka czuje, że w tym momencie "śmierć zwyciężyła miłość") ? to zapis wielkiej rozpaczy. Odczytany ze sceny przez aktorów ten wiersz niech pozostanie wyrazem hołdu i żalu, jaki łączy nas wszystkich.

Barbara Hirsz