Teleranek w Bibliotece w Jabłonnie

Nareszcie wakacje!!! - podręczniki i tornistry lądują w szafach i innych zakątkach dziecięcych pokoi, można do woli bawić się na świeżym powietrzu i cieszyć letnią, słoneczną pogodą. W GPB Jabłonna nie chcielibyśmy, aby dzieci, pogrążone w letniej labie, zapomniały o naszej Bibliotece i o czytaniu książek. Dlatego też w okresie wakacyjnym gościmy na Telerankach w Bibliotece dzieci ze szkół podstawowych, biorące udział w zajęciach organizowanych przez jabłonowskie GCKiS.

W czasie Teleranków wyświetlamy dzieciom klasyczne bajki, które coraz rzadziej goszczą już na ekranach telewizorów. Pierwsze seanse miały miejsce 3 i 5 lipca - prezentowaliśmy na nich znane wszystkim dorosłym klasyki: "Bolka i Lolka", "Wilka i Zająca", "Krecika", ale także mniej znane w Polsce perełki animacji pierwszej połowy XX wieku z wytwórni Walta Disneya , oraz z cyklu "Looney Tunes", stanowiące ilustrację do popularnych utworów muzyki klasycznej.

W dzisiejszych czasach najpopularniejszą rozrywką wśród najmłodszych są gry komputerowe i jaskrawe,  hiperdynamiczne japońskie bajki animowane. Czy dzieci są jeszcze w stanie docenić proste historyjki na których wychowali się ich rodzice? Jesteśmy zdania, że stare bajki, jakkolwiek mniej zaawansowane technicznie, mniej imponujące wizualnie, są ciągle w stanie przyciągnąć młodego odbiorcę niepowtarzalnym stylem swojej animacji i sympatycznymi bohaterami . Warto przypominać je najmłodszym, ponieważ  są one bogate w walory wychowawcze i edukacyjne, w odróżnieniu od najpopularniejszych obecnie wśród dzieci form rozrywki.

Teleranki w Bibliotece nie byłyby możliwe bez nowego sprzętu informatycznego, jaki uzyskała nasza Biblioteka w ramach realizowanego przez nią unijnego projektu "Dla naszego czytelnika - nowa sieć informatyczna". Więcej informacji o samym projekcie, oraz o modernizacji infrastruktury infromatycznej w GBP Jabłonna,  przekażemy Państwu wkrótce.