Rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora oddano w niej hołd „wybitnemu artyście, który swoje życie i twórczość poświęcił krzewieniu polskiej muzyki – stawiając go za wzór patriotyzmu”.

Jak głosi uchwała - "Do historii Stanisław Moniuszko przeszedł, jako ojciec polskiej opery narodowej? Tworzył ku pokrzepieniu serc Polaków zniewolonych przez zaborców. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego i bezpośrednio po nim, wbrew trudnym warunkom społecznym i politycznym, stworzył swoje najsłynniejsze dzieła – opery Halka i Straszny dwór"

Zapraszamy do obejrzenia filmu o Stanisławie Moniuszce, który towarzyszył wystawie „Warszawskie pomniki Stanisława Moniuszki. Wystawa w 200 rocznicę urodzin kompozytora”. Ekspozycję można obejrzeć od 6 maja do 30 czerwca 2019 r. w budynku Biblioteki (ul. Koszykowa 26/28), przy recepcji, w godzinach otwarcia Biblioteki.