Inđija pro poet 2019

III Międzynarodowy Festiwal Literacki w Inđija (Serbia)

W dniach 1-5 czerwca 2019 r. w Serbii, odbywał się Międzynarodowy Festiwal Literacki - Inđija Pro Poet 2019, który zgromadził pisarzy, poetów, prozaików, tłumaczy literackich z 31 krajów. Wśród nich znalazła się także przedstawicielka Polski, poetka i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie - Anna Czachorowska. Inđija Pro Poet 2019 - trzecia edycja ma już charakter dużego, poważnego, wysokiej jakości festiwalu literackiego, kulturalnego, który zajmuje znaczące miejsce na serbskiej i światowej mapie wydarzeń literackich.  ANA CAKAROVSKA - INDJIJA PRO POET 2019

Program Festiwalu został zorganizowany w czterech siedzibach miasta Indjija (Centrum Kultury, Biblioteka Dr Dorde Natośević, Dom Vojnovića i Plac Milunka Savić) a także w Novim Sadzie i Belgradzie. Oprócz tradycyjnych programów festiwalowych, poranków literackich, promocji nowych książek i Wielkiego Spotkania Literackiego, uczestnicy Festiwalu prowadzili lekcje literackie we wszystkich szkołach podstawowych w Gminie Indjija. Na promenadzie, w strefie dla pieszych, ustawiono banery ze zdjęciami i fragmentami wierszy w języku serbskim wszystkich uczestników tego wydarzenia.Tegorocznym zwycięzcą Grand Prix Pro Poet 2019 został serbski autor Pero Zubec (wydał 50 książek poetyckich, 20 książek dla dzieci, szereg esejów, dramatów, librett do baletu i opery a także autor 50 spektakli multimedialnych. Do emerytury pracował w serbskiej telewizji jako redaktor naczelny programu dla dzieci i młodzieży). Nagroda została wręczona laureatowi podczas ceremonii otwarcia Festiwalu w sobotę, 1 czerwca w Domu Vojnović w Indiji, o czym relacjonowała Telewizja Serbska. Nagrodę specjalną festiwalu otrzymał pisarz Salim Babaluoglu z Azerbejdżanu, który wspiera publikacje książek w języku serbskim. Podczas festiwalu zostały podpisane protokoły dotyczące współpracy Festiwali z powiązanymi wydarzeniami w świecie. Organizatorem tego wielkiego wydarzenia literackiego był Miodrag Jaksic, pisarz (18 książek), w przeszłości parlamentarzysta i minister kultury, członek Zarządu Stowarzyszenia Pisarzy Serbskich, szef grupy artystycznej i wydawnictwa Arte i Aleksandra S. Radaković, prawniczka i poetka, także związana z wydawnictwem Arte. Organizatorzy zadbali nie tylko o wyjątkową strawę duchową ale i dla ciała. Zorganizowali także szereg ciekawych wycieczek turystycznych. Włożyli ogrom pracy i jednocześnie serca, dlatego festiwal miał niesamowitą, pełną przyjaźni i miłości atmosferę.

GBP w Jabłonnie

Fot. Anna Czachorowska - na promenadzie w centrum Indiji