Jubileusz GBP w Jabłonnie

Jubileusz 70-lecia GBP w Jabłonnie - relacja


 Winston Morales Chavarro z wizytą w Polsce (i w Jabłonnie)      

 W dniach 3-17 maja 2019 r. z wizytą w Polsce przebywał jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów kolumbijskich i wykładowca uniwersytecki - Winston Morales Chavarro. Podczas tej wizyty odbył szereg spotkań autorskich i wykładów m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, Szczecińskim, Poznańskim, w Instytucie Cervantesa w Krakowie i w Warszawie. Okazję do spotkania z jego twórczością mieli także uczniowie liceów dwujęzycznych polsko-hiszpańskich w Poznaniu i w Warszawie a także czytelnicy bibliotek m.in. w Zielonej Górze. Jednym z jego literackich przystanków była Jabłonna. Jego spotkanie autorskie było częścią obchodów 70. lecia utworzenia Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie. 

 

 

 

 

 

 16 maja 2019 r. o godzinie 18. 00 w jabłonowskim Pałacu nasza Gminna Biblioteka Publiczna obchodziła swoje 70. Urodziny. Gościem specjalnym był poeta Winston Morales Chavarro, który promował swój przetłumaczony na język polski tom poetycki „Słodka Aniquirona”. Wydania (już drugiego, pierwsze wydanie - Uniwersytet Poznański) podjęło się znane wydawnictwo Anagram. Tytułowa, mistyczna bohaterka wyczarowana ze światła, obdarowana siłą poetyckiej mocy uwiodła przybyłych słuchaczy, stała się poetyckim przewodnikiem po mitycznej, wykreowanej przez poetę krainie Schuaima. Kolumbijski poeta, prawdziwy alchemik słowa czytał swoje niezwykłe wersy w ojczystym, hiszpańskim języku. Natomiast w języku polskim czytał Conrado Moreno, który także prowadził całą uroczystość.  Moderatorką spotkania była p. dr Joanna Kapica-Curzytek z Uniwersytetu w Zielonej Górze a tłumaczką p. Barbara Curzytek z Uniwersytetu w Poznaniu. Wyjątkową recytację i wielce ciekawą rozmowę z autorem dopełniała piękna oprawa muzyczna a zapewnili ją: sopranistka Magdalena Kunce, której na fortepianie akompaniował Piotr Latoszyński i wokalistka Gośka Andrzejewska, której towarzyszył gitarzysta Daniel Składanek. Duet wykonał m.in. XXVI Pieśń autora do własnej kompozycji. Po zakończeniu spotkania można było nabyć książkę z autografem poety. Był też urodzinowy tort i lampka szampana. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym gościom, w szczególności przedstawicielom władz gminnych i powiatowych a także za serdeczne listy gratulacyjne od władz Gminy i Powiatu, przedstawicieli Gminnej Oświaty i Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Dyrektorów Biblioteki Narodowej i Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego a także zaprzyjaźnionych Bibliotek.

  Biblioteka w Jabłonnie była także współorganizatorem spotkań w Instytucie Cervantesa w Warszawie (14 maja 2019 r.) i w Klubie Księgarza w Warszawie (17 maja 2019 r.).

Na stronie Ambasady Kolumbii w Polsce - o naszym wydarzeniu

   Free joomla themes