Festiwal Poezji w Rumunii

Międzynarodowy Festiwal Poezji w Rumunii

Międzynarodowy Festiwal „Poetry Nights” at Curtea de Arges, Romania.

W dniach 11-17 lipca miałam zaszczyt uczestniczyć w XXII Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim w Curtea de Arges w Rumunii. Organizatorem jego jest Fundacja i Międzynarodowa Akademia Kultury Orient-Occdent. Festiwal ten należy do pięciu najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie, obok festiwalu poezji Struga (Republika Macedonii), Medellin (Kolumbia), Las Palmas (Hiszpania) czy Three Rivers (Kanada).

Fot. Organizatorzy Festiwalu

XXII edycja tego międzynarodowego wydarzenia kulturalnego, w którym wzięło udział 70 ludzi pióra z 35 krajów świata (m.in. USA, Kanada, Meksyk, Chile, Kolumbia, Peru, Argentyna, Brazylia, Pakistan, Chiny, Egipt, Palestyna, Hiszpania, Norwegia, Niemcy, Bułgaria, Polska). W poprzednich 21 edycjach festiwalu uczestniczyło już 1600 poetów z ponad 100 krajów. XXII edycja tego międzynarodowego wydarzenia dedykowana była Stuleciu Wielkiej Unii 1918-2018. Rozpoczęcie odbyło się rankiem 12 lipca. W holu hotelu Posada Curtea de Arges odbyło się otwarcie wystawy poświęconej setnej rocznicy Wielkiej Unii (we współpracy z Muzeum Historii i Sztuki). Następnie, w tym samym dniu w salonach Centrum Kultury i Sztuki „George Topirceanu” otwarto Wystawę Wydawniczą Międzynarodowej Akademii Wschód–Zachód (ponad 300 tomów) a także 2-tomowej Antologii (600 stron) POESYS 22 - 2018 (w której znajduje się także mój biogram, bibliografia oraz wiersze w języku angielskim i rumuńskim). Recytacje ponad 500 wierszy odbyły się w Wielkiej Sali Gminy Curtea de Arges i w Muzeum Miejskim. Wykonywane były w językach ojczystych, angielskim i rumuńskim. Towarzyszyła temu wystawa prac rzeźbiarza Dan Gherasimescu, wystawa sztuki (książka niekonwencjonalna) Caroliny Ilicy a także występy rumuńskich artystów. Przedstawione zostały tańce i muzyka ludowa Rumunii. W Wielkiej Sali Gminy, uczestników festiwalu przyjął burmistrz Constantin Panturesciu. Goście festiwalowi mogli odwiedzić słynne zabytki sztuki i kultury rumuńskiej. Uczcili Stulecie Wielkiej Unii poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem Michała Walecznego oraz na grobach króla Ferdynanda i królowej Marii. Mieli również inne atrakcje, jak zwiedzanie Fortecy Vlada Tepesa (Draculi), Corbia de Piatra (The Stone Ravens Monastery), rejs statkiem po jeziorze Vidraru. Wieczorem 16 lipca, w hali Basarab Muzeum Gurtea de Arges odbyło się wręczenie nagród literackich. Tegorocznym zwycięzcą wielkiej nagrody literackiej został jeden z najważniejszych rumuńskich powieściopisarzy – Nicolae Breban. Wielka nagrodę (Grand Prix) dla poezji otrzymał jeden z najwybitniejszych poetów kolumbijskich - Winston Morales Chavarro (który w przyszłym roku odwiedzi Polskę). Podczas tegorocznej edycji Festiwalu wszyscy uczestnicy podpisali złotą księgę Festiwalu, otrzymali też pamiątkowe dyplomy za udział w nim. Miłym akcentem zakończył się ten festiwal, trwający 6 dni i 6 nocy. Każdy z uczestników festiwalu odręcznie napisał swój ulubiony wiersz w języku ojczystym, jako autograf do nowo powstającego w tym roku Muzeum Poezji. Goście zostawili też swoje książki z autografem oraz swoje fotografie. Ja też należałam do tych szczęśliwców. Zostaną tam moje książki i te wydane przez bibliotekę w Jabłonnie oraz suweniry, materiały promocyjne (m.in. proporczyk naszej Gminy). Te wszystkie materiały będą tematem przyszłorocznej wystawy w Muzeum Poezji w Curtea de Arges, Rumunia. O XXII Międzynarodowym Festiwalu w Curtea de Arges ukazały się już artykuły w prasie rumuńskiej, chińskiej, meksykańskiej, pakistańskiej, albańskiej, kolumbijskiej, niemieckiej.

Anna Czachorowska
                                                                                                      Dyrektor GBP w Jabłonnie

Fot.  Anna Czachorowska czyta swój wiersz.

Anna Czachorowska z dyplomem

Fot. Anna Czachorowska z dyplomem

Fot. Winston Morales Chavarro z Anna Czachorowską

Fot. Winston Morales Chavarro - zdobywaca Wielkiej Nagrody     Poezji