Festiwal Poezji Słowiańskiej

X Festiwal Poezji Słowiańskiej - relacja


X – Jubileuszowy Festiwal Poezji Słowiańskiej już za nami. Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie bierze w nim udział od samego początku.W dniu 13 października 2017 roku w sali widowiskowej GCKiS w Jabłonnie odbył się koncert poetycko – muzyczny z udziałem artystów z Polski, Łotwy i Rumunii. 

 

 

 

 

 

 

   Koncert prowadził główny organizator Festiwalu w Polsce i zagranicą, Aleksander Nawrocki – poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki, tłumacz, redaktor naczelny „POEZJI dzisiaj”. Prowadzący zaprezentował wydaną na okoliczność Festiwalu dwujęzyczną antologię poezji polsko – łotewskiej. Z okazji Jubileuszu wydany został również album „Poezja dostępna”. W albumie również zaprezentowano naszą bibliotekę, wśród kilku współorganizatorów z Polski i z zagranicy.                          
  Na początku spotkania odbyło się uroczyste wręczenie Srebrnego Pierścienia z Orłem dla dyrektor Biblioteki – Anny Czachorowskiej. Nagrodę wręczał w towarzystwie Wójta Gminy Jabłonna, główny organizator Festiwalu, w imieniu Redakcji „POEZJI dzisiaj” i Wydawnictwa Książkowego IBiS - Aleksander Nawrocki. Była to nagroda za ten wieloletni wkład we współorganizację Festiwalu. Po części oficjalnej rozpoczęto koncert poetycko – muzyczny, w którym zaprezentowali się znakomici artyści z Polski i z zagranicy. Swoją twórczość przedstawiły poetki z Łotwy: Tatiana Żitkowa, Elena Sutra i Dagna Dreika. Od strony muzycznej zaprezentowali się młodzi i zdolni artyści, stypendyści organizatora festiwalu: Diana Biseada, wokalistka z Rumunii i Mariusz Molski z Warszawy oraz mieszkanka naszej Gminy, wielce utalentowana skrzypaczka Nikola Rosa. Wszystko wskazuje na to, że i ona dołączy do grona stypendystów. Młodzi artyści urzekli jabłonowską publiczność, były brawa i bis. Dziękujemy za obecność naszym władzom, Panu Wójtowi Jarosławowi Chodorskiemu i Panu Radnemu Adamowi Krzyżanowskiemu, który artystom wręczył piękny kosz kwiatów. Każdy z artystów otrzymał też od Biblioteki róże i upominek książkowy.                                

 
 

  Free joomla themes