Wydarzenia kulturalne


Wizyta Winstona Moralesa Chavarro

"Liry Dram"- o wizycie Winstona Moralesa Chavarro w Polsce i w Jabłonnie


 Przedstawiamy strony (63-80) z najnowszego numeru Kwartalnika literacko-kulturalnego "Liry Dram" (23/2019), na których opublikowano artykuły (Barbary Curzytek i Anny Czachorowskiej) - o wizycie w Polsce i twórczości kolumbiskiego poety Winstona Moralesa Chavarro, a także obszerny wywiad  Anny Czachorowskiej z Poetą. Na stronach (90-91) zamieszczono wiersze autorstwa Anny Czachorowskiej z tomiku "W poczekalni snów".

 

 

 

 

 

 

 

 
Rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki


  Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora oddano w niej hołd „wybitnemu artyście, który swoje życie i twórczość poświęcił krzewieniu polskiej muzyki – stawiając go za wzór patriotyzmu”.

Jak głosi uchwała - "Do historii Stanisław Moniuszko przeszedł, jako ojciec polskiej opery narodowej? Tworzył ku pokrzepieniu serc Polaków zniewolonych przez zaborców. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego i bezpośrednio po nim, wbrew trudnym warunkom społecznym i politycznym, stworzył swoje najsłynniejsze dzieła – opery Halka i Straszny dwór"

  Zapraszamy do obejrzenia filmu o Stanisławie Moniuszce, który towarzyszył wystawie „Warszawskie pomniki Stanisława Moniuszki. Wystawa w 200 rocznicę urodzin kompozytora”. Ekspozycję można obejrzeć od 6 maja do 30 czerwca 2019 r. w budynku Biblioteki (ul. Koszykowa 26/28), przy recepcji, w godzinach otwarcia Biblioteki.

 
Poezja Dzisiaj 2019

"Poezja dzisiaj" o naszej Bibliotece


 

XIX Światowy Dzień Poezji

w Bibliotece w Chotomowie
i w Jabłonnie

 

 Obchody 70-lecia naszej Biblioteki
z udziałem wybitnego poety
z Kolumbii - Winstona Moralesa Chavarro

 
Inđija pro poet 2019

III Międzynarodowy Festiwal Literacki w Inđija (Serbia)

  W dniach 1-5 czerwca 2019 r. w Serbii, odbywał się Międzynarodowy Festiwal Literacki - Inđija Pro Poet 2019, który zgromadził pisarzy, poetów, prozaików, tłumaczy literackich z 31 krajów. Wśród nich znalazła się także przedstawicielka Polski, poetka i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie - Anna Czachorowska. Inđija Pro Poet 2019 - trzecia edycja ma już charakter dużego, poważnego, wysokiej jakości festiwalu literackiego, kulturalnego, który zajmuje znaczące miejsce na serbskiej i światowej mapie wydarzeń literackich.  ANA CAKAROVSKA - INDJIJA PRO POET 2019

 

 
Jubileusz GBP w Jabłonnie

Jubileusz 70-lecia GBP w Jabłonnie - relacja


 Winston Morales Chavarro z wizytą w Polsce (i w Jabłonnie)      

 W dniach 3-17 maja 2019 r. z wizytą w Polsce przebywał jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów kolumbijskich i wykładowca uniwersytecki - Winston Morales Chavarro. Podczas tej wizyty odbył szereg spotkań autorskich i wykładów m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, Szczecińskim, Poznańskim, w Instytucie Cervantesa w Krakowie i w Warszawie. Okazję do spotkania z jego twórczością mieli także uczniowie liceów dwujęzycznych polsko-hiszpańskich w Poznaniu i w Warszawie a także czytelnicy bibliotek m.in. w Zielonej Górze. Jednym z jego literackich przystanków była Jabłonna. Jego spotkanie autorskie było częścią obchodów 70. lecia utworzenia Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie. 

 

 

 

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 29
Free joomla themes