Magazyn żydowski "Chidusz"

 
"Chidusz? dostępny będzie dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki
Prenumerata na ten rok jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu jakie otrzymała Fundacja Chidusz od firmy PITax.pl Łatwe podatki.

 https://www.pitax.pl/

 

 

Wystawy w bibliotece

  Kulturalny rok 2017 Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie rozpoczęła prezentacją prac mieszkańców naszego powiatu.

Podziwiać można wystawę malarską Miry Kośmider, pt.: Oko na Maroko, która jest sumą wspomnień autorki z podróży po tym malowniczym afrykańskim kraju, składającą się z czternastu obrazów przedstawiających krajobraz i sceny z tamtejszego życia.

Ogromne zauroczenie wywołuje również wystawa fotograficzna. Czesław Karpiński i Zbigniew Oczkowicz umożliwili naszym Czytelnikom obejrzenie serii artystycznych zdjęć. Są to niesamowite ujęcia natury i krajobrazu.
Na obie wystawy serdecznie Państwa zapraszamy !!!

Więcej…
 

18 stycznia mija kolejna rocznica śmierci naszego Patrona

  

   18 stycznia 2006 roku w warszawskim szpitalu przy ul. Banacha zmarł 90-letni ksiądz Jan Twardowski.
Przeszedł do historii jako autor słów: ,,Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą''. Przylgnęło do niego określenie ,,ksiądz Jan od biedronek'', ponieważ w swoich wierszach uwagę poświęcał każdemu stworzeniu, nawet temu najmniejszemu. Był odnowicielem konwencji literatury religijnej. Debiutował w 1937 roku tomikiem ,,Powrót Andersena''.

   W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej. Walczył w Powstaniu warszawskim na Woli w III Obwodzie "Waligóra" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Z powstańczego okresu pochodzę jego wiersze ,,Matka Boska Powstańcza'' i ,,Kolumna Zygmunta''. W sierpniu został ranny. To właśnie w szpitalu na Woli podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium duchownego. W 1948 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Przez trzy lata pracował jako wikariusz w parafii w Żbikowie k. Pruszkowa. Zajmował się nauczaniem religii w szkole specjalnej. Od 1959 roku aż do emerytury był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie głosił kazania dla dzieci.

   Był również wieloletnim wykładowcą i wychowawcą pokoleń kleryków w warszawskim seminarium. Wydał tomy poezji: "Wiersze" (1959), "Znak ufności" (1970), "Zeszyt w kratkę. Rozmowy z dziećmi i nie tylko z dziećmi" (1973), "Niebieskie okulary" (1980), "Który stwarzasz jagody" (1983), "Na osiołku" (1986), "Nie przyszedłem pana nawracać. Wiersze 1939-85" (1986), "Sumienie ruszyło" (1989), "Niecodziennik" (1991), "Nie martw się" (1992), "Wiersze" (1993). W 1980 roku otrzymał Nagrodę PEN Clubu im. Roberta Gravesa za całokształt twórczości.

 

Szczęśliwego Nowego 2017 Roku

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 10 z 91
Free joomla themes
Joomla extensions by Siteground Hosting